Witaj na forum torysamochodowe.pl!

Forum zostało zaktualizowane do najnowszej wersji oraz wprowadziłem kilka mechanizmów ochrony forum przed spamem.
Mam nadzieję, że teraz będziesz mógł używać forum w sposób prosty i bezproblemowy.

Bardzo proszę o ewentualne błędy i uwagi.

Zapraszam do subskrybcji kanału na YouTube
SLOT CAR HOBBY LINK DO KANAŁU.

Carrera GO - Górska trasa

Pokaż jak budujesz swój tor, jak tworzysz makietę oraz jakie masz ciekawe pomysły. Podziel się swoim doświadczeniem. Zapytaj jak potrzebujesz porady na przykład w ułożeniu ciekawej trasy toru.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
GOPiotrGO
Ścigant
Ścigant
Posty: 139
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:09

Carrera GO - Górska trasa

Post autor: GOPiotrGO »

Cześć forumowicze,

niestety musiałem z przyczyn braku miejsca zdemontować nasz tor samochodowy (mój i mojego syna). Budowaliśmy go dość długo. Ostatnio znalazłem nawet parę zdjęć i pomyślałem, że tutaj się nimi pochwalę. :D .

Tor zbudowaliśmy z kilku zestawów startowych Carrera GO. Długo testowaliśmy układ trasy, aż zdecydowaliśmy się na jej ustawienie w takiej formie jak na zdjęciach.

Obrazek

Obrazek

Najwięcej czasu zajęło nam kształtowanie terenu, ale dało to też najfajniejszy efekt. W lewej części jest podjazd górski z barierkami i serpentynami, który przechodzi dalej na most na całą długość makiety. Zjazd w dół i serpentyny.

W lewej części zaczęliśmy też zrównywać tor z powierzchnią za pomocą gąbki do wykładzin. Daje to bardzo ciekawy efekt jednolitości trasy.

Mieliśmy również system mierzenia czasu przejazdu za pomocą bramek światłoczułych i programu Ultimate Racer 3.0.
Awatar użytkownika
Slotman
Starter
Starter
Posty: 16
Rejestracja: 08 sty 2014, 00:08

Re: Carrera GO - Górska trasa

Post autor: Slotman »

Szkoda, że już nie masz tego toru. I co tak bez?
Aż żal bo wygląda fajnie.

Kilka pytań:
Co to jest nad linią Start?
Jak zrobiłeś ten podjazd z tyłu? Możesz dać kilka bliższych zdjęć? czy szyny są wtedy "jednorazowo" zamieszczone na makiecie?

Ciekawy pomysł z tą górą z kolejki :P .
Patrzyłem na ten program Ultimate racer i wygląda ciekawie. Co trzeba mieć aby to wszystko działało?
Trzymajcie się mocno kierownicy !!!

SLOTMAN
Awatar użytkownika
GOPiotrGO
Ścigant
Ścigant
Posty: 139
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:09

Re: Carrera GO - Górska trasa

Post autor: GOPiotrGO »

Slotman pisze:Szkoda, że już nie masz tego toru. I co tak bez?
Aż żal bo wygląda fajnie.

Kilka pytań:
Co to jest nad linią Start?
Jak zrobiłeś ten podjazd z tyłu? Możesz dać kilka bliższych zdjęć? czy szyny są wtedy "jednorazowo" zamieszczone na makiecie?

Ciekawy pomysł z tą górą z kolejki :P .
Patrzyłem na ten program Ultimate racer i wygląda ciekawie. Co trzeba mieć aby to wszystko działało?
Dzięki za pochwałę :D .

Nad linią mety umieściłem (własnej roboty i dlatego tak wygląda) światło startowe zapalające się najpierw na czerwono i ostatnia linia diód później na zielono. Dłubania przy tym było i prawie już zwątpiłem przy elektronice, ale się udało.

Co do większej ilości zdjęć to muszę je odszukać w starym kompie. Niestety tak jak pisałem tor już zdemontowaliśmy..

Ultimate Racer jest bardzo fajnym programem (przynajmniej wtedy gdy go używałem). Miał wiele błędów, ale jego największą zaletą jest to że można podłączyć prawie wszystko pod wyjście LPT (ojej gdzie to teraz znaleść :o ) lub pod RS. Wszystko można przy odrobinie wprawy samemu zbudować i podłączyć do tego programu. Daje to zupełnie inne wrażenia z wyścigu niż tylko suchy standardowy licznik okrążeń Carrery GO.
Awatar użytkownika
GOPiotrGO
Ścigant
Ścigant
Posty: 139
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:09

Re: Carrera GO - Górska trasa

Post autor: GOPiotrGO »

Witam,

Najwięcej pracy zajęło nam zbudowanie podjazdu górskiego. Muszę przyznać, że również sprawiło nam najwięcej przyjemności. Takie kształtowanie terenu jest bardzo wciągające.

Podjazd zbudowaliśmy na podstawie drewnianej. Wzniesienie zostało podparte klockami drewnianymi (zabrałem od syna :D ) i odpowiednio wyprofilowane.
Bardzo ważne jest odpowiednie wyrównanie, tak aby całość sprawiała wrażenie tej samej płaszczyzny. Można do tego celu użyć sklejki lub jeśli mamy dość skomplikowane prowadzenie toru, lepiej matę wyciszającą do podłóg. Niestety te dostępne w każdym supermarkecie, są trochę cieńsze niż szyny Carrera GO. Dlatego też wyrównałem końcową nawierzchnię gipsem. Dzięki temu całe pobocze było równe i miało dobrą przyczepność dla ewentualnych driftów. Pobocze pomalowałem czarną farbą (zwykła wodną).

Przestrzenie pod podjazdem wypełniłem styropianem i pianką do okien. UWAGA! Ostrożnie z pianką, ponieważ się rozpręża dosyć mocno i jeśli dacie jej za dużo podniesie całą konstrukcję.
Całość przeszlifowałem i wypełniłem przerwy styropianem, aby sprawiały wrażenie skał.
Załączniki
Szyny Carrera GO są umieszczone na sklejce.
Szyny Carrera GO są umieszczone na sklejce.
Wyrównanie matą
Wyrównanie matą
Wypełnienie styropianowe
Wypełnienie styropianowe
Gipsowanie
Gipsowanie
DSC00469.JPG
Awatar użytkownika
Wojt.rak
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 69
Rejestracja: 22 gru 2013, 11:37

Re: Carrera GO - Górska trasa

Post autor: Wojt.rak »

Ale inspiracja! Nawet nie wiedziałem, że można tak zrobić.

Widziałem też drzewka na twoich zdjęciach. czy to są takie jak do kolejki elektrycznej (też się w to kiedyś bawiłem) :)?

Jak zrobiłeś bandy?
Papa

Wojtek

Mam Formułe !! Ale jazda !!
Awatar użytkownika
GOPiotrGO
Ścigant
Ścigant
Posty: 139
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:09

Re: Carrera GO - Górska trasa

Post autor: GOPiotrGO »

Wojt.rak pisze:Ale inspiracja! Nawet nie wiedziałem, że można tak zrobić.

Widziałem też drzewka na twoich zdjęciach. czy to są takie jak do kolejki elektrycznej (też się w to kiedyś bawiłem) :)?

Jak zrobiłeś bandy?

Drzewka, są z mojej starej kolejki oraz dokupiłem kilka nowych. Trzeba kupować jak największe, ponieważ są one w skali H0 czyl znacznie mniejszej. Niektórzy robią drzewka sami, ale jest z tym dużo pracy więc się nie zdecydowałem. Do Carrera GO pasuje te duże z kolejki jak najbardziej.

Z bandami był większy problem. Są to normalne, standardowe bandy Carrera GO, ale z doklejonymi uszczelkami do okien. Takie uszczelki można kupić w każdym sklepie budowlanym. Mają one własny pasek do przyklejania i akurat szerokość jednej bandy. Potem całość można pomalować np. na kolor srebrny. Uchwyty nie mocowałem do toru, tylko przykręcałem do płyty normalnym wkrętem. Bardzo dobrze się to sprawdza. Jak znajdę jeszcze kilka zdjęć band to załączę.
Awatar użytkownika
GOPiotrGO
Ścigant
Ścigant
Posty: 139
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:09

Re: Carrera GO - Górska trasa

Post autor: GOPiotrGO »

Umieszczam zdjęcia band jakie zrobiłem przy tym torze. Są to bandy podwójne i dlatego są one umocowane na kołeczkach drewnianych. Do tych kołeczków przymocowane są standardowe bandy Carrera GO. Do nich jest przyklejona uszczelka okienna.

Całość pomalowałem na kolor srebrny tak aby trochę przypominało normalne bandy przy drodze.

Wszystko jest przykręcone do podłoża. Ważne jest aby zaplanować odpowiednie odstępy od toru i wyrównać podłoże na wysokość szyny Carrera. Ja zrobiłem pobocze ze sklejki, która była wycięta i pasowała do odpowiedniego typu szyny.
Załączniki
DSC00307.JPG
DSC00308.JPG
DSC00309.JPG
Pobocze wycięte ze sklejki
Pobocze wycięte ze sklejki
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Carrera GO - Górska trasa

Post autor: Petrus »

Witam,

bardzo szkoda, że już nie masz tego toru Carrera GO, bo wygląda na bardzo ciekawy. Widać po tych pierwszych zdjęciach, że dużo ciekawych rozwiązań wymyśliłeś. Sam pomysł z bandami jest bardzo oryginalny. Może również zaadoptuje go do mojego toru. Wprawdzie mam Digital 132 ale te uszczelki do okien naprawdę wyglądają rewelacyjnie jako bariery.

czekam na kolejne rozwiązania i to co najfajniejsze czyli kolejne zdjęcia.
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
Awatar użytkownika
GOPiotrGO
Ścigant
Ścigant
Posty: 139
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:09

Re: Carrera GO - Górska trasa

Post autor: GOPiotrGO »

Petrus pisze:Witam,

bardzo szkoda, że już nie masz tego toru Carrera GO, bo wygląda na bardzo ciekawy. Widać po tych pierwszych zdjęciach, że dużo ciekawych rozwiązań wymyśliłeś. Sam pomysł z bandami jest bardzo oryginalny. Może również zaadoptuje go do mojego toru. Wprawdzie mam Digital 132 ale te uszczelki do okien naprawdę wyglądają rewelacyjnie jako bariery.

czekam na kolejne rozwiązania i to co najfajniejsze czyli kolejne zdjęcia.

Też mi szkoda, że już nie mamy tego toru. Ale samych części nie sprzedałem !! ;) . Czekają na lepsze czasy a właściwie to na więcej miejsca.
Awatar użytkownika
GOPiotrGO
Ścigant
Ścigant
Posty: 139
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:09

Re: Carrera GO - Górska trasa

Post autor: GOPiotrGO »

Wracając do tematu drzewek, to zamieszczam kilka zdjęć z takich co dobrze pasowały do toru. Trzeba brać największe!!. Miałem nawet sad :D
Załączniki
Drzewka owocowe (te białe) na moim torze Carrera GO
Drzewka owocowe (te białe) na moim torze Carrera GO
Dosyć duże (i drogie :-()
Dosyć duże (i drogie :-()
DSC_0083.JPG
Drzewo z lampą oświetlającą fotokomórki
Drzewo z lampą oświetlającą fotokomórki
Awatar użytkownika
Wojt.rak
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 69
Rejestracja: 22 gru 2013, 11:37

Re: Carrera GO - Górska trasa

Post autor: Wojt.rak »

Pięknie, pięknie!!!

Daj jeszcze trochę zdjęć z tego podjazdu bo strasznie się podoba.
Ale inspiracja :) .
Papa

Wojtek

Mam Formułe !! Ale jazda !!
Awatar użytkownika
Szybki
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 43
Rejestracja: 22 gru 2013, 11:58

Re: Carrera GO - Górska trasa

Post autor: Szybki »

Bardzo ciekawy tor. I to w Carrera GO!

Dawaj jeszcze więcej zdjęć i patentów jakie zastosowałeś :D bardzo ciekawe.
Szybko, Szybciej, ...... Szybki

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
GOPiotrGO
Ścigant
Ścigant
Posty: 139
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:09

Re: Carrera GO - Górska trasa

Post autor: GOPiotrGO »

Trochę poszukałem i mam jeszcze kilka zdjęć. Postaram się niedługo zamieścić.
Awatar użytkownika
Wojt.rak
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 69
Rejestracja: 22 gru 2013, 11:37

Re: Carrera GO - Górska trasa

Post autor: Wojt.rak »

Już popróbowałem Twoich rozwiązań z bandami i nawet, nawet, ale trudno było. Najwięcej problemów jest z przymocowaniem ich do podłoża. Ja jak na razie nie mam makiety więc kombinuję. Szyny Carrera GO niestety nie utrzymają takiej konstrukcji przy uderzeniu.
Papa

Wojtek

Mam Formułe !! Ale jazda !!
ODPOWIEDZ