Witaj na forum torysamochodowe.pl!

Forum zostało zaktualizowane do najnowszej wersji oraz wprowadziłem kilka mechanizmów ochrony forum przed spamem.
Mam nadzieję, że teraz będziesz mógł używać forum w sposób prosty i bezproblemowy.

Bardzo proszę o ewentualne błędy i uwagi.

Zapraszam do subskrybcji kanału na YouTube
SLOT CAR HOBBY LINK DO KANAŁU.

Carrera GO!!! Plus - Tor Artura i Kuby

Pokaż jak budujesz swój tor, jak tworzysz makietę oraz jakie masz ciekawe pomysły. Podziel się swoim doświadczeniem. Zapytaj jak potrzebujesz porady na przykład w ułożeniu ciekawej trasy toru.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
achtung
Starter
Starter
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2017, 00:32

Carrera GO!!! Plus - Tor Artura i Kuby

Post autor: achtung »

Witam wszystkich pasjonatów!

Na wstępie zaznaczę, że makietę można tworzyć teoretycznie w nieskończoność. Po wyznaczeniu miejsca ograniczeniami są: czas i pieniądze. Z czasem sobie poradziłem, ponieważ po kilkudziesięciu godzinach spędzonych nad realizacją, przestałem go liczyć. Natomiast wolne środki finansowe pobudzają wyobraźnie. Cały czas staram się opamiętywać, jednak i tak się przeliczyłem… Niezmierną wartością jest jednak wiedza i umiejętności praktyczne oraz techniczne zdobyte podczas budowy makiety.

Pomysł powstania makiety powstał, kiedy po rozłożeniu zestawu Carrera Go na podłodze okazało się, że zabawa w towarzystwie czworonożnego przyjaciela nie jest możliwa. Piesek również zainteresował się wyścigami :). Deptał elementy toru, gonił samochody, a żeby tego było mało, auta lepiej niż odkurzacz zbierały po drodze sierść i kurz.

Po wybraniu odpowiedniego miejsca, doszliśmy z synem do wniosku, że konstrukcja makiety będzie miała wymiary 270 x 97 cm, z obowiązkowym skosem w miejscu, gdzie styka się z biurkiem :). Summa summarum ustalony został kompromis, czego efektem było przystąpienie do projektowania.

Pierwsze plany opracowywałem za pomocą aplikacji Carrera Track Planner. Jest to oprogramowanie z ubiegłej dekady, nie zawiera wszystkich elementów, ale da się bez problemu rozrysować wstępną koncepcję. Wybraliśmy dwupoziomowy tor o długości 15,59 m.

Obrazek

W dalszym etapie, już odręcznie, na papierze przystąpiłem do opracowywania projektu płyty nośnej makiety. Wybór padł na płytę OSB 18mm, jest stosunkowo nie droga a zarazem dostatecznie gruba, a co za tym idzie stabilna. Najtrudniej było obliczyć docelową wysokość między poziomami. Wiedziałem, że najkrótszy odcinek, gdzie będzie usytuowany zjazd tj. zakręt - prosta - zakręt, będzie miał długość ~ 80cm. Metodą prób i błędów, podpierałem testowy odcinek na książkach, wyginałem, odkształcałem. mierzyłem i testowałem jakość przejazdu samochodów. Ostatecznie różnica między poziomami wynosi 118 mm. przy dosyć dużym spadku wynoszącym ~15% a wysokość „tunelu” między torem a „stropem” wynosi w najniższym miejscu ~ 50 mm.

Obrazek

Obrazek

Płyty OSB zakupiłem w Leroy Merlin, ponieważ przy zakupie materiału docięcie na wymiar jest bezpłatne (ale uwaga: tylko wzdłuż i wszerz, skosów nawet za dopłatą nie wytną). Resztę docinałem pilarką tarczową z szyną prowadzącą. Zakupiłem też dwie garście śrub o różnej długości o średnicach 3 i 4 mm, blachy perforowane i kątowniki do łączenia płyt, farbę w sprayu do pomalowania płyt, taśmy LED, kabelki, itp.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Makieta jest dwukondygnacyjna. Poziom „-1” pomalowaliśmy na szaro upodabniając do parkingu podziemnego, później zostało zamontowane oświetlenie LED a niewykorzystane miejsce pod spodem stanowi „zaplecze techniczne” dla dalszych instalacji elektrycznych. Na górnej płycie został wycięty otwór rewizyjny, który służy do poprawiania bądź wyciągania samochodów, które zjechałyby z trasy na poziomie „-1”.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatecznie, zmontowana konstrukcja, została przeniesiona przez 3 dorosłe osoby w miejsce docelowe, gdzie przeszła dalszy lifting.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W następnej części opiszę dalsze etapy budowy makiety. Dowiecie się między innymi, po co udałem się do sklepu z artykułami pszczelarskimi…

--
Pozdrawiam,
Artur
mrobaszki
Mistrz kierownicy
Mistrz kierownicy
Posty: 395
Rejestracja: 11 kwie 2015, 22:25
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Carrera GO!!! Plus - Tor Artura i Kuby

Post autor: mrobaszki »

Witaj,
zaskakująca konstrukcja, dwa poziomy, ciekawe jak się po tym jeździ jak chwilami nie widać samochodów ;)
Gratuluje pomysłu, czekamy na dalsze zdjęcia.
MRO
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Carrera GO!!! Plus - Tor Artura i Kuby

Post autor: Petrus »

Witaj Artur i Kuba na forum!

Baaardzo ciekawy tor Carrera Go Plus! :o BRAWO!!
Niesamowita konstrukcja, bardzo ciekawe rozwiązania. Pomysł na dwupoziomowość jest bardzo oryginalny. Jestem ciekaw jak się jeździ.

Bardzo jestem ciekaw jakie rozwiązania zastosowałeś (dodatkowe zasilanie, kontrolery inne?, ograniczniki prędkości, bandy, oświetlenie itp.)

Jak widać same pochwały :D :D . Również sama relacja z zdjęciami bardzo ciekawa.
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
Awatar użytkownika
Tomisza
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 54
Rejestracja: 22 lut 2017, 22:14

Re: Carrera GO!!! Plus - Tor Artura i Kuby

Post autor: Tomisza »

Brawoo
Brawoo
Pozdrawiam
tomisza TM
Awatar użytkownika
kempol
Fast&Furious
Fast&Furious
Posty: 423
Rejestracja: 11 kwie 2015, 23:55
Lokalizacja: Warszawa/Tarnowskie Góry

Re: Carrera GO!!! Plus - Tor Artura i Kuby

Post autor: kempol »

witam
nie wyświetlają się zdjęcia. :(
Pozdrawiam
Kempol

-.- --- -.-. .... .- -- / -.-. .. ..-.. / .- -. .. ..-

"Ci którzy chcą szukają sposobu, ci którzy nie chcą szukają powodu"
Awatar użytkownika
DeathThorn
Fast&Furious
Fast&Furious
Posty: 506
Rejestracja: 29 lis 2016, 14:36
Lokalizacja: Osieki Lęborskie
Kontakt:

Re: Carrera GO!!! Plus - Tor Artura i Kuby

Post autor: DeathThorn »

wszystko gra :) ze zdjęciami :)
Awatar użytkownika
p_bladek
Profesjonalista
Profesjonalista
Posty: 241
Rejestracja: 01 sty 2017, 22:22

Re: Carrera GO!!! Plus - Tor Artura i Kuby

Post autor: p_bladek »

DeathThorn pisze:wszystko gra :) ze zdjęciami :)
kempol pisze:witam
nie wyświetlają się zdjęcia. :(
Pewnie syndrom świąteczny... :lol:
Awatar użytkownika
kempol
Fast&Furious
Fast&Furious
Posty: 423
Rejestracja: 11 kwie 2015, 23:55
Lokalizacja: Warszawa/Tarnowskie Góry

Re: Carrera GO!!! Plus - Tor Artura i Kuby

Post autor: kempol »

p_bladek pisze:
DeathThorn pisze:wszystko gra :) ze zdjęciami :)
kempol pisze:witam
nie wyświetlają się zdjęcia. :(
Pewnie syndrom świąteczny... :lol:
Kurde bele coś ze mną nie tak, bo ja dalej nic nie wiedzę :)

P.S.
Na telefonie działa
Pozdrawiam
Kempol

-.- --- -.-. .... .- -- / -.-. .. ..-.. / .- -. .. ..-

"Ci którzy chcą szukają sposobu, ci którzy nie chcą szukają powodu"
Awatar użytkownika
kempol
Fast&Furious
Fast&Furious
Posty: 423
Rejestracja: 11 kwie 2015, 23:55
Lokalizacja: Warszawa/Tarnowskie Góry

Re: Carrera GO!!! Plus - Tor Artura i Kuby

Post autor: kempol »

Fajny projekt. Dobrze, że syn się angażuje w budowę, mój za bardzo nie chcę - cała nadzieja w młodszym. Za to oboje lubią jeździć, a ojciec budować ;). Taki układ mi pasuje. Gratulacje.

Powiedz więcej o tym jak się jeździ, co robicie jak jest kraksa w trudno dostępnym miejscu.

Szerokości i bezpiecznej jazdy.
Pozdrawiam
Kempol

-.- --- -.-. .... .- -- / -.-. .. ..-.. / .- -. .. ..-

"Ci którzy chcą szukają sposobu, ci którzy nie chcą szukają powodu"
ODPOWIEDZ