Witaj na forum torysamochodowe.pl!

Forum zostało zaktualizowane do najnowszej wersji oraz wprowadziłem kilka mechanizmów ochrony forum przed spamem.
Mam nadzieję, że teraz będziesz mógł używać forum w sposób prosty i bezproblemowy.

Bardzo proszę o ewentualne błędy i uwagi.

Zapraszam do subskrybcji kanału na YouTube
SLOT CAR HOBBY LINK DO KANAŁU.

SCX / SCALEXTRIC

Tutaj można się wymieniać informacjami na temat innych systemów takich jak SCALETRIX SPORT, NINCO SCX itp.
Tofi
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 62
Rejestracja: 08 gru 2017, 00:57
Lokalizacja: Northampton (UK)

Re: SCX / SCALEXTRIC

Post autor: Tofi »

Przepraszam, że się ta wtrącę do tematu ale nie można używać SCX i Scalextric wymiennie. Są to dwie różne firmy, dwa różne systemy torów. Jest kompatybilność w wersji analogowej po przez wspominane wcześniej przejściówki, ale na tym koniec, bo SCX Digital i Scalextric digital to dwa odrębne niekompatybilne ze sobą systemy.
Awatar użytkownika
dsrc
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 86
Rejestracja: 20 lut 2018, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: SCX / SCALEXTRIC

Post autor: dsrc »

Drodzy slotcarowcy ;), czy jazda samochodzikami nie przystosowanymi do torów digital jest na nich możliwa. Oczywiście jasne jest to że nie wykorzystają odcinków do zmiany pasów ale czy przez nie bezkolizyjnie przejadą? Mowa o Scalextric. Wiem że w łatwy sposób takie samochody przystosowywuje się do jazdy po takim torze digital poprzez zainstalowane płytki ale czy bez niej da rade pojechać. Czyli czy taka baza digital obsluzy takie analogowe autko no i czy będzie bezkolizyjnie przejerzdzal przez wspomniane tory do zmiany slotów.
edmundito
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 28
Rejestracja: 26 mar 2014, 15:51

Re: SCX / SCALEXTRIC

Post autor: edmundito »

analogowe auta moga jezdzic po torach digital - nie polecam jedynie uzywania torow ze zmieniaczami pasow bo powoduja zwarcia (lane change, pit stop lane itp) jesli chodzi o skrzyzowania prostopadle i przeciecia torow na zakretach to dzialaja bez problemowo

baza Scalextric Digital C7042 obsluguje oba typy aut i torow - mozna zmieniac nia czy dzialamy na analog (dwa oddzielne tory po jednym na auto, trzeba pamietac o zmieniaczach pasow przy analog) czy digital (jazda po obu torach w dwie strony do 6 aut)

same auta digital beda dzialac na torze analog o ile beda mialy org zaslepke (zamiast chipa DPR)
auta bez chipa DPR nie dzialaja w trybie digital - jedynie analog

mam nadzieje ze to cos wyjasnilo :) jak nie to daj znac bedziemy pisac dalej
Awatar użytkownika
DeathThorn
Fast&Furious
Fast&Furious
Posty: 506
Rejestracja: 29 lis 2016, 14:36
Lokalizacja: Osieki Lęborskie
Kontakt:

Re: SCX / SCALEXTRIC

Post autor: DeathThorn »

dokładnie tak :) wszystkie auta DIGITAL będą działały na torach analogowych :) wystarczy wyłączyć układ ( przełącznikiem lub wtyczką )

Auto analogowe nie pojedzie po torze digital bo sterowanie i zarządzanie prądem jest inaczej rozwiązane. każdy tor digital możesz przerobić na analog, wystarczy wypiąć zwrotnice i zmienić główny tor zasilania z cyfrowego na analogowy co za tym idzie także joystick-i :mrgreen:
Awatar użytkownika
dsrc
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 86
Rejestracja: 20 lut 2018, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: SCX / SCALEXTRIC

Post autor: dsrc »

Hej! Dzięki, wiem już znacznie więcej. Czyli z bazą analogową np. sport odpada używanie tras digital (jako digital rozumiem właśnie te które napisałeś w nawiasie czyli pit stopy, wyprzedzające itp)
Moje pytanie wynika z tego że przymierzam się do budowy makiety toru, która docelowo ma być oparta o digital. Teraz jednak dysponuje tylko ARCONE które służy do zabawy z aplikacją oraz bazą sport która służy jako zasilająca (Odciąłem zasilanie z arcone poniewaz na tej bazie samochody mają słabe hamulce - nawiasem mówiąc ;) )
Ponieważ zdarzają się okazje na alledrogo lub ebay z trasami digital to pomyślałem że już za budowy makiety bym je wstawił i używał narazie z wymienionym przeze mnie wyżej zestawem - teraz już wiem że odpada taki pomysł - chyba że kupie odrazu bazę digital ale to pewnie szybko nie nastąpi. Tu też pewnie nasunie się pytanie jaką bazę digital. Czy np tą wspomnianą przez Ciebie czy może ARCPRO - ale na to przyjdzie jeszcze czas :)

Dzięki i pozdrawiam!
Tofi
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 62
Rejestracja: 08 gru 2017, 00:57
Lokalizacja: Northampton (UK)

Re: SCX / SCALEXTRIC

Post autor: Tofi »

Niektóre chipy mają przełacznik analog/digital więc nie ma problemu z używaniem takich aut na torach analogowych. Co do wykorzystania elementów cyfrowych w torach analogowych to odpowiedź brzmi nie. Wynika to z różnicy sterowania autami. W systemie cyfrowym (nie ważne jakiego producenta) wszystkie tory podpięte są pod to samo zasilanie - występuje tam to samo napięcie na każdym z torów, i na to napięcie jest nałożony sygnał sterujący. Auto dekoduje sobie go i wie czy komenda przyśpieszenia, lub zwolnienia prędkości dotyczy tego auta czy też ma ją zignorować. W torach analogowych każde auto ma swój osobny tor i tym samym odrębne zasilanie. Elementy cyfrowe łączyły by tory tworząc jeden obwód. W systemach analogowych prędkość auta jest zależna od napięcia zasilania - wyższe napięcie, to wyższa prędkość. Połaczenie torów za pomocą elementów cyfrowych może spowodować jedną z dwóch rzeczy (lub obydwie w zależności od konstrukcji):
- auta będa jechały z taką samą prędkością, która będzie to wypadkową napięć na obu torach
- elektryka może ulec uszkodzeniu (pomimo że wszystko idzie z jednego zasilacza to prąd zawsze idzie od wyższego potencjału do niższego czyli jeżeli na jednym sterowniku zasilania bedzie 15V na drugim 5 V to dodatkowo pojawi się 10V którre wymusi przepływ prądu w kierunku w kótrym producent zabawki się nie spodziewał).
edmundito
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 28
Rejestracja: 26 mar 2014, 15:51

Re: SCX / SCALEXTRIC

Post autor: edmundito »

Tofi pisze:Niektóre chipy mają przełacznik analog/digital więc nie ma problemu z używaniem takich aut na torach analogowych
pokaz mi taki chip
chetnie kupie
Awatar użytkownika
DeathThorn
Fast&Furious
Fast&Furious
Posty: 506
Rejestracja: 29 lis 2016, 14:36
Lokalizacja: Osieki Lęborskie
Kontakt:

Re: SCX / SCALEXTRIC

Post autor: DeathThorn »

każdy nowy chip CARRERA ma przełącznik :) :mrgreen:
edmundito
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 28
Rejestracja: 26 mar 2014, 15:51

Re: SCX / SCALEXTRIC

Post autor: edmundito »

DeathThorn pisze:każdy nowy chip CARRERA ma przełącznik :) :mrgreen:
nie wiedzialem ze Hornby kupilo carrere
i pewnie jeszcze pasuja chipy do dprow :)
ODPOWIEDZ