Witaj na forum torysamochodowe.pl!

Forum zostało zaktualizowane do najnowszej wersji oraz wprowadziłem kilka mechanizmów ochrony forum przed spamem.
Mam nadzieję, że teraz będziesz mógł używać forum w sposób prosty i bezproblemowy.

Bardzo proszę o ewentualne błędy i uwagi.

Zapraszam do subskrybcji kanału na YouTube
SLOT CAR HOBBY LINK DO KANAŁU.

Przebudowa i wzmocnienie mocy Control Unit 30352

Wszystkie tematy związane z prądem, elektroniką, zasilaniem itp.
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Przebudowa i wzmocnienie mocy Control Unit 30352

Post autor: Petrus »

Witam,

Czy zastanawialiście się dlaczego Carrera dopuszcza do jazdy na swoich torach cyfrowych do 4 samochodów Digital w skali 1:24 i do 6 w skali 1:32 ? Przecież na torze można puszczać więcej samochodów typu GHOST + gracze. I z pewnością można próbować jeździć więcej niż 4 samochodami w skali 1:24.

Problemem jest zasilanie Control Unit 30352 lub Black Boxu. Otóż, aby wyrób spełniał kryteria zabawki, nie może przewodzić więcej niż około 3,5 - 5 Ampera prądu. Jeden samochodzik w skali 1:24 zabiera około 0,8 do 1,1 ampera. I wynik jest prosty. Po przekroczeniu wartości granicznej CU się zawiesza i odmawia dalszej współpracy.

Na szczęście można znaleźć do tego rozwiązanie. Wystarczy niewielka przebudowa. Jednak trzeba umieć trochę lutować i co najważniejsze:

PRZY WPROWADZANIU TAKIEJ ZMIANY TRACI SIĘ GWARANCJĘ NA URZĄDZENIE !!! CZYNICIE JĄ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!

W załączeniu umieszczam instrukcję takiej przebudowy. Niestety jest po niemiecku, ale zawiera dobre fotografie.

W skrócie całość polega na podmianie części odpowiedzialnej za zasilanie tzw. FET na mocniejszy. W załączonej instrukcji umieszczono go tak, że możliwa jest jego bezproblemowa wymiana w razie "spalenia" (jak jeździmy na mocniejszych silnikach to jest takie małe ryzyko).

Należy zakupić części i wymienić stary FET na nowy i .... mamy do 10 Amper prądu i nic już nie zakłóci naszego wyścigu :D .

Pamiętajcie, że tor wtedy przestaje być zabawką. 10 Amper to nie jest mało.

Powodzenia w przebudowie!!
Ja już części mam i jak tylko coś zdziałam to umieszczę zdjęcia z przebudowy.
Załączniki
anleitung_cu_umbau.pdf
Plik z instrukcją do przebudowy Control Unit
(301.48 KiB) Pobrany 628 razy
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Przebudowa i wzmocnienie mocy Control Unit 30352

Post autor: Petrus »

Już zrobione!! Nie było takie trudne na jakie wyglądało. Zachęcam do tej przeróbki.

Niestety nie udało mi się kupić podstawki pod FET i musiałem go zalutować na stałe. Umieściłem go w obudowie. Mam nadzieję, że się nie przepali ;-).

Najpierw trzeba było wlutować to stare cudeńko:

Obrazek

Można wylutować cały FET lub przerwać tylko jego nóżki.

Obrazek

Lutowanie przewodów do nowego FET.

Obrazek

FET z radiatorem z powodzeniem mieści się w wolnej przestrzeni w środku Control Unit.

Obrazek

W razie pytań i niejasności piszcie.
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
Xdamian
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 31
Rejestracja: 21 maja 2014, 13:27

Re: Przebudowa i wzmocnienie mocy Control Unit 30352

Post autor: Xdamian »

Dobra a jak podpiąć dodatkowe pistolety? Czy centralka obsłuży więcej niż 6?
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Przebudowa i wzmocnienie mocy Control Unit 30352

Post autor: Petrus »

@Xdamian: Oczywiście nie da się podłączyć więcej niż 6 kontrolerów. Chodzi w takim przypadku głównie o samochody puszczone w trybie GHOST. Ja np. jeżdżę z 4-5 samochodami GHOST co przy 3 graczach jest już 8 samochodów. Większe znaczenie ma to przy używaniu samochodów w skali 1:24, ponieważ zużywają więcej prądu. Wtedy ma to już znaczenie przy 4 samochodach.

Z tego co wyczytałem (nie żebym był taki mądry ;) ) to również ma duże znaczenie w momentach tzw. peak power czyli mocy szczytowej np. wtedy gdy wszystkie samochody gwałtownie przyspieszają np. podczas startu. Sprawdzałem to na moim zasilaczu i w takim momencie samochód może pobierać nawet do 1,5 Ampera.
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
Xdamian
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 31
Rejestracja: 21 maja 2014, 13:27

Re: Przebudowa i wzmocnienie mocy Control Unit 30352

Post autor: Xdamian »

Podobno mozna więcej aut sterować niż 6. Na filmach z yt widac ze jeżdżą na torach carrera o 4 slotach w 8 i chyba 12 aut. Tylko nie wiem czy na standardowej centrali i dekoderach czy to jakieś przeróbki lub samorobki. Bo tor ewidentne carrery i zmiany pasa tez firmowe. Zaraz postaram sie linka zapodać.
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Przebudowa i wzmocnienie mocy Control Unit 30352

Post autor: Petrus »

No ciekawe, ciekawe. Podaj linka, to zobaczę i "rozgryziemy" to. :D
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
Xdamian
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 31
Rejestracja: 21 maja 2014, 13:27

Re: Przebudowa i wzmocnienie mocy Control Unit 30352

Post autor: Xdamian »

https://www.youtube.com/watch?v=pUX4j4w94wI tu mają fajne pistolety ale chyba tylko analog.

https://www.youtube.com/watch?v=-HV8URvRkcM tu ma taki sam pistolet ale system jest cyfrowy i na 4 liniach jeździ 8 aut.
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Przebudowa i wzmocnienie mocy Control Unit 30352

Post autor: Petrus »

Xdamian pisze:https://www.youtube.com/watch?v=pUX4j4w94wI tu mają fajne pistolety ale chyba tylko analog.

https://www.youtube.com/watch?v=-HV8URvRkcM tu ma taki sam pistolet ale system jest cyfrowy i na 4 liniach jeździ 8 aut.
Witaj,

W pierwszym wideo jest to na pewno analog i dlatego tam jest aż tyle samochodów (można w analogu ile ma się torów). Kontrolery rzeczywiście są fajne, pistoletowe. Prawdopodobnie Parmy. Czytałem, że jest już jakaś przebudowa aby można było takie zastosować w torach cyfrowych.

W drugim wideo są to samochody Ghost, które jadą na torze (czyli takie które są zaprogramowane na określoną prędkość i jadą same). Jadą wszystkie w miarę równo i na wideo widać, że przy stanowisku sterowniczym stoją wszystkie kontrolery.

Wydaje mi się, że niestety nie da się więcej samochodów sterowanych na torze wyścigowym digital uruchomić niż 6. Co myślisz?
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
Xdamian
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 31
Rejestracja: 21 maja 2014, 13:27

Re: Przebudowa i wzmocnienie mocy Control Unit 30352

Post autor: Xdamian »

Z doświadczenia z kolejkami elektrycznymi wiem ze sie da. Kwestia jak to zrobic aby było tanio? Znajomy robi dekodery do kolejek dużo bardziej skomplikowane niż te w samochodach. Nie wychodzi drogo. Zostaje Teraz kwestia centrali i podłączenia pistoletów. Nigdzie nie znalazłem standardu odpowiednika dcc z kolejek. Zrobic tez pewnie sie da tylko czy warto?
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Przebudowa i wzmocnienie mocy Control Unit 30352

Post autor: Petrus »

Takie rozwiązanie dla większej ilości graczy (niż 6) to byłoby bardzo ciekawe rozwiązanie. Nie spotkałem się jeszcze z tym, ale jak się więcej na tym znasz to jest coś bardzo interesującego.
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
Xdamian
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 31
Rejestracja: 21 maja 2014, 13:27

Re: Przebudowa i wzmocnienie mocy Control Unit 30352

Post autor: Xdamian »

Ja jestem mechanik nie elektronik ;) ale generalnie lubię mieć pojęcie co i jak działa. W kolejkach jest system nazywany dcc. Generalnie polega to na nałożeniu na sygnał prądowy sygnału sterującego. Po szczegóły polecam dccwiki i gbbkolejka, tam to dość dobrze opisano. Carrera podejrzewam ze zrobiła to samo tylko nigdzie nie opublikowała standardu. A szkoda.
pako79
Starter
Starter
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2015, 20:38

Re: Przebudowa i wzmocnienie mocy Control Unit 30352

Post autor: pako79 »

jezeli ktos zaintereswoany jak to dziala
http://slotbaer.de/index.php/carrera-di ... -protokoll
niestety tylko po niemiecku z pomoca googla treanslate mozna cos zrozumiec jezeli jezyki obce pozostaja obce.
Awatar użytkownika
GOPiotrGO
Ścigant
Ścigant
Posty: 139
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:09

Re: Przebudowa i wzmocnienie mocy Control Unit 30352

Post autor: GOPiotrGO »

pako79 pisze:jezeli ktos zaintereswoany jak to dziala
http://slotbaer.de/index.php/carrera-di ... -protokoll
niestety tylko po niemiecku z pomoca googla treanslate mozna cos zrozumiec jezeli jezyki obce pozostaja obce.

Niezłe to wytłumczenie zasad działania wyścigowego toru cyfrowego. Może się przyda, ale trochę to skomplikowane i aby to zrozumieć to trzeba być elektronikiem.
Awatar użytkownika
kempol
Fast&Furious
Fast&Furious
Posty: 423
Rejestracja: 11 kwie 2015, 23:55
Lokalizacja: Warszawa/Tarnowskie Góry

Re: Przebudowa i wzmocnienie mocy Control Unit 30352

Post autor: kempol »

Właśnie mojej CU zostało zmodyfikowane, teraz już tylko trzeba dokupić nowy zasilacza i można profesjonalne zawody organizować.

Petrus, dzięki za instrukcje.
Pozdrawiam
Kempol

-.- --- -.-. .... .- -- / -.-. .. ..-.. / .- -. .. ..-

"Ci którzy chcą szukają sposobu, ci którzy nie chcą szukają powodu"
Awatar użytkownika
DeathThorn
Fast&Furious
Fast&Furious
Posty: 506
Rejestracja: 29 lis 2016, 14:36
Lokalizacja: Osieki Lęborskie
Kontakt:

Re: Przebudowa i wzmocnienie mocy Control Unit 30352

Post autor: DeathThorn »

Jesli chodzi o wieksza ilosc pojazdow na torze cyfrowym to mozna to zrobic ale koszty sa ogromne :)

Slot IT opracowal system oXigen 2 obecnie nazywa sie O2 , sa to cyfrowe modyfikacje do istniejacych torow , a mianowicie:

zastepujesz Carrar CU ich jednostka sterujacą, wymieniasz cipy w pojazdach na ich chipy i zastepujesz nasze kontrolery ichnimi wlasnie tymi dziwnymi z pokretlami i lekko drogimi ( ok 200$ za sztuke ), do tego zmieniasz kazdy chip w zwrotnicy

taki system zostal przez nich przetestowany na 20 pojazdach jednoczesnie scigajacych sie na torze cyfrowym , dziala w 100% z Carrera ale jak mowilem koszty sa ogromne , lekko liczac na tor cyfrowy dla 20 gracy trzeba oczywiscie poza torowiskiem , i pojazdami wydac jakies 10-12 tys $

ale dziala to naprawde :twisted: :twisted: :twisted:
ODPOWIEDZ