Witaj na forum torysamochodowe.pl!

Forum zostało zaktualizowane do najnowszej wersji oraz wprowadziłem kilka mechanizmów ochrony forum przed spamem.
Mam nadzieję, że teraz będziesz mógł używać forum w sposób prosty i bezproblemowy.

Bardzo proszę o ewentualne błędy i uwagi.

Zapraszam do subskrybcji kanału na YouTube
SLOT CAR HOBBY LINK DO KANAŁU.

Tor Sześciu Króli

Pokaż jak budujesz swój tor, jak tworzysz makietę oraz jakie masz ciekawe pomysły. Podziel się swoim doświadczeniem. Zapytaj jak potrzebujesz porady na przykład w ułożeniu ciekawej trasy toru. Skala 1:32 i 1:24.
zicoh
Starter
Starter
Posty: 15
Rejestracja: 04 sty 2019, 15:28

Tor Sześciu Króli

Post autor: zicoh »

Nadszedł czas zbudować swój tor ;)
Kilka lat temu zakupiłem na allegro jakieś zestawy, ale jakoś tak nie było czasu... i motywacji... no i do tej pory tory przeleżały nierozpakowane na strychu... Teraz je odkopałem i sprawdziłem stan posiadania... Doszedłem do wniosku, że to nie był najbardziej przemyślany zakup względem tego, co mam w planach :o
Załączniki
20190105_120818.jpg
mrobaszki
Mistrz kierownicy
Mistrz kierownicy
Posty: 395
Rejestracja: 11 kwie 2015, 22:25
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Tor Sześciu Króli

Post autor: mrobaszki »

Hej, najważniejsze w tym wszystkim jest to że masz strych na którym możesz zbudować tor ;)
Pozdr
MRO
zicoh
Starter
Starter
Posty: 15
Rejestracja: 04 sty 2019, 15:28

Re: Tor Sześciu Króli

Post autor: zicoh »

Zgadzam się dziś z tym, co tu często było pisane na forum, że wątpliwy jest sens kupowania zestawu, jeśli myśli się o budowaniu toru według własnego pomysłu... Wtedy jednak o tym nie wiedziałem :(
Teraz mam więc o wiele więcej jednego rodzaju zakrętów niż bym potrzebował i nie mam absolutnie żadnego zakrętu innego rodzaju ;) . Czuję, że przynajmniej jeden zestaw będę mógł upłynnić bez szkody dla moich dalszych planów... Jedynie drugi pitstop przydałby mi się, albowiem podoba mi się rozwiązanie, które opisał w innym wątku Petrus, czyli podwójny Pil Lane.
zicoh
Starter
Starter
Posty: 15
Rejestracja: 04 sty 2019, 15:28

Re: Tor Sześciu Króli

Post autor: zicoh »

Z tym miejscem na strychu to cienko trochę... Dysponuję przestrzenią zaledwie ok 2,2m x 3,4m. Ciężko wymyślić coś fajnego na tak ograniczonym kawałku...
Ostatnimi dniami poplanowałem trochę w darmowym onlinowym programie "softy royal" i trzy najciekawsze (i równe) tory zamieszczam tutaj. Aha, wymyśliłem sobie, że chcę mieć możliwość zanurkowania i wynurzenia się na tyłach makiety w razie jakiejś awarii ;) . Stąd z tyłu zostawiałem kawałek wolnej przestrzeni na dziurę w stelażu. Dwa tory (A i B) mają po 14 metrów, natomiast tor C (inspirowany jakimś torem, który wrzucił Petrus na forum), ma 11 metrów.
Załączniki
tor_A.png
tor_C.png
tor_B.png
Awatar użytkownika
DeathThorn
Fast&Furious
Fast&Furious
Posty: 506
Rejestracja: 29 lis 2016, 14:36
Lokalizacja: Osieki Lęborskie
Kontakt:

Re: Tor Sześciu Króli

Post autor: DeathThorn »

Jesli planujesz tor na stałe to na 100% zrob z poboczami lub chociaz przygotuj miejsce na pobocza. bo wtedy latwiej Ci bedzie wejsc w 1:24 :twisted:
al3x
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2019, 15:13

Re: Tor Sześciu Króli

Post autor: al3x »

Druga propozycja bardzo ciekawa.
Nie widziałem jeszcze toru z tak długim łukiem. Ciekawe jak wpłynęłoby to na "rozgrywkę".

Ja będę budować makietę o wymiarach mniej więcej 8'x5' ( 2,5 x 1,5 ) więc nie narzekaj na miejsce :D
Awatar użytkownika
dsrc
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 86
Rejestracja: 20 lut 2018, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tor Sześciu Króli

Post autor: dsrc »

opcja nr.3 podoba mi się najbardziej, Są proste do przyspieszenia i wyprzedzania oraz różnorodność zakrętów!
zicoh
Starter
Starter
Posty: 15
Rejestracja: 04 sty 2019, 15:28

Re: Tor Sześciu Króli

Post autor: zicoh »

Na opcję nr 3 nie chce zgodzić się niestety mój syn, który mówi, że za dużo jest tam prostych, a za mało zakrętów (faktycznie, są tam aż trzy równoległe proste). Z kolei w opcji z długim łukiem trudno znaleźć jakąkolwiek prostą do rozpędzenia się... ;) .
W desperacji zacząłem szukać innego miejsca na tor, skoro projektowanie toru na takiej przestrzeni nastręcza mi tyle trudności...
al3x
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2019, 15:13

Re: Tor Sześciu Króli

Post autor: al3x »

Zawsze możesz popróbować z długim mostem przez całą makietę.
Rozwiązanie może się podobać, może się nie podobać ale na pewno zyskujesz sporo na trasie.
Gdzieś w internetach były zdjęcia takiego toru z mostem - pod nim sporo zakrętów, a sam most - wiadomo - długa prosta.

Coś w tym stylu:
Załączniki
user1953_pic25972_1320671863.jpg
Awatar użytkownika
DeathThorn
Fast&Furious
Fast&Furious
Posty: 506
Rejestracja: 29 lis 2016, 14:36
Lokalizacja: Osieki Lęborskie
Kontakt:

Re: Tor Sześciu Króli

Post autor: DeathThorn »

pamietaj ze to systemy digital i proste musza byc do wyprzedzania
na dlugich prostych mozna super sie pobawic z COMBO zwrotnic :)
zicoh
Starter
Starter
Posty: 15
Rejestracja: 04 sty 2019, 15:28

Re: Tor Sześciu Króli

Post autor: zicoh »

no to może faktycznie coś spróbuję z takim mostem zaprojektować... Nawet sam tor z tego załącznika jest w porządku, jedynie nie ma miejsca na dziurę z tyłu, którą chciałem mieć na awaryjne przypadki ;)
Awatar użytkownika
dsrc
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 86
Rejestracja: 20 lut 2018, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tor Sześciu Króli

Post autor: dsrc »

Tylko taki most zaslania sporo trasy wiec sciganie mniej komfortowe wydaje sie byc ;) Powiem Ci że zacząłem robić makiete z torem, początki strasznie trudne bo pierwsze najważniejsze założenie ze ma byc to konstrukcja lekka i w miarę mobilna (nie dysponuje strychem czy garazem)., więc tu zeszło się najdłużej. Mam wymiary 95/330cm - składa się to z 2 elementów 175/95, całość to hdf na aluminiowej ramie ale nie o tym tak naprawdę. Chciałem tylko powiedzieć ze zanim ustaliłem docelowy tor powstało 61 projektów toru :):) A przestrzeń przecież mała więc wydawało by się że w zasadzie nie ma co tu za dużo dumać :)
Powodzenia i słuchaj rad kolegów bo mają co poniektórzy duże doświadczenie w temacie :P
zicoh
Starter
Starter
Posty: 15
Rejestracja: 04 sty 2019, 15:28

Re: Tor Sześciu Króli

Post autor: zicoh »

al3x, odtworzyłem w programie "softy" ten tor z długim mostem, który zamieściłeś ostatnio. Okazało się, że na styk mieści się w przestrzeni, którą dysponuję ;) . W dodatku jest o 2m dłuższy niż tory, które ja sobie projektowałem.
Pierwszy tor to oryginał (choć odbicie lustrzane), a w drugim zaostrzyłem jeden zakręt, aby mieć miejsce na dziurę w tylnej części makiety (bo makieta będzie z 3 stron otoczona ścianami).
Załączniki
tor_21.png
tor_21a.png
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Tor Sześciu Króli

Post autor: Petrus »

Wygląda coraz lepiej. Moim faworytem jest wersja druga z "wgięciem"

:D :D
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
al3x
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2019, 15:13

Re: Tor Sześciu Króli

Post autor: al3x »

ja też uważam, że druga opcja jest najlepsza - abstrahując od dziury to sama nitka wygląda fajniej :)

+ w razie czego zostawiam tu nazwę grupy na FB (grupa: Scenics & Slot Tracks), gdzie o dużo można zapytać i równie dużo odpowiedzi uzyskać.

będę obserwować jak sytuacja się rozwija, informuj Nas na bieżąco :)
ODPOWIEDZ