Witaj na forum torysamochodowe.pl!

Forum zostało zaktualizowane do najnowszej wersji oraz wprowadziłem kilka mechanizmów ochrony forum przed spamem.
Mam nadzieję, że teraz będziesz mógł używać forum w sposób prosty i bezproblemowy.

Bardzo proszę o ewentualne błędy i uwagi.

Zapraszam do subskrybcji kanału na YouTube
SLOT CAR HOBBY LINK DO KANAŁU.

Góry i skały. Tworzenie terenu - Warsaw Raceway

Wszystko o kształtowaniu terenu, figurkach i makietach. Czas na coś poważnego :-).
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Góry i skały. Tworzenie terenu - Warsaw Raceway

Post autor: Petrus »

Zima idzie i się zbliża, więc czas na pracę przy torze.

Trzeba się zabrać za tworzenie terenu. Obecałem Kempolowi, że już dawno to zrobię, ale jak widać jak dotąd nie porwałem się na to wielkie wyzwanie. Ciężko będzie doścignąć mistrza zieleni :D :D :D .

Dla bezpieczeństwa zabrałem się za zakręt znajdujący się w najmniej widocznym miejscu toru. Nigdy tego nie robiłem, więc trzeba zostawić sobie miejsce na próby.

Zdecydowałem się na metodę z pianką.
DSC02689.JPG
Wypełniłem cały zakręt , ale należy pamiętać, że pianka bardzo się rozkurcza. Dlatego trzeba zostawić trochę miejsca!
DSC02691.JPG
Później pokryłem wszystko bandażami z gipsem. Są takie do nabycia w aptece lub sklepach modelarskich (ale drogie). Dzięki Kempol za Twój egzemplarz testowy!
DSC02696.JPG
DSC02697.JPG
W miejscach gdzie były dziury lub chciałem zrobić wypukłości, wkładałem zgniecione gazety.
DSC02695.JPG
DSC02698.JPG
DSC02699.JPG

Całość pogipsowałem lekkim gipsem. Wyszła dość ładna powierzchnia, ale była za gładka. Zostawiłem całość do wyschnięcia.
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Góry i skały. Tworzenie terenu - Warsaw Raceway

Post autor: Petrus »

Po wyschnięciu przyszedł czas na rozwiązanie problemu z odpowiednią strukturą skały.

Aby uzyskać taką strukturę użyłem zwykłej folii aluminiowej.
Na powierzchnię nanosimy niewielką grubość gipsu (ja sprawdziłem, że najlepszy jest tynk Knauf Rotband - ma dość długi czas schnięcia i taką piaskową strukturę). Konsystencja musi być nie za rzadka. Później przykrywamy całość folią aluminiową i przyciskami trochę gniotąc folię.
Czekamy około 10 minut. Nie za długo bo folia może przykleić się do podkładu i będzie bardzo ciężko ją zerwać. Po zdjęciu folii mamy piękną strukturę skał.
DSC02710.JPG
DSC02711.JPG
DSC02713.JPG
Teraz pozostaje jeszcze odpowiednie malowanie. Z tym było najwięcej problemu. Zastosowałem buteleczki z psikaczem (do kupienia w każdym sklepie). Zrobiłem roztwory rozcieńczonej farby akrylowej - szarej, czarnej, zielonej i brązowej. Dobranie odpowiednich mieszankę to jest trudność!
DSC02716.JPG
DSC02717.JPG
DSC02718.JPG
DSC02719.JPG
DSC02721.JPG
No i pierwsza skała gotowa. Teraz jeszcze zazielenianie. Ale do tego muszę zrobić elektrosadzarkę :D
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
mrobaszki
Mistrz kierownicy
Mistrz kierownicy
Posty: 395
Rejestracja: 11 kwie 2015, 22:25
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Góry i skały. Tworzenie terenu - Warsaw Raceway

Post autor: mrobaszki »

Hej, fajne skałki.
Proponuję parę prawdziwych kamieni z centrum ogrodniczego.
Zazdroszczę miejsca na zawsze rozłożony tor.
Pozdr.
MRO
Awatar użytkownika
kempol
Fast&Furious
Fast&Furious
Posty: 423
Rejestracja: 11 kwie 2015, 23:55
Lokalizacja: Warszawa/Tarnowskie Góry

Re: Góry i skały. Tworzenie terenu - Warsaw Raceway

Post autor: kempol »

No piękne skały się wypiętrzyły, super sprawa. Fajnie że rozpocząłeś nad tym prace, tylko jeszcze brakuje zieleni..:), ale na pewno się pojawi.
Później pokryłem wszystko bandażami z gipsem. Są takie do nabycia w aptece lub sklepach modelarskich (ale drogie).
Polecam hurtownie medyczne gdzie za parę złotych można opasek na Mont Everest kupić.

Druga, godna polecenia metoda robienia gór/skał to wycinanie ich ze styroduru czyli polistyrenu ekstrudowanego. Bardzo łatwy w obróbce, można ciąć, szarpać, drapać, a nawet podpalać.

Proponuję parę prawdziwych kamieni z centrum ogrodniczego.
Niestety są za ciężkie i się nie nadają. Można ewentualnie użyć ale na małe skałki.
Teraz pozostaje jeszcze odpowiednie malowanie. Z tym było najwięcej problemu. Zastosowałem buteleczki z psikaczem (do kupienia w każdym sklepie). Zrobiłem roztwory rozcieńczonej farby akrylowej - szarej, czarnej, zielonej i brązowej. Dobranie odpowiednich mieszankę to jest trudność!
Spróbuj pobawić się pędzlem oraz farbami akrylowymi takim jak do mieszkania lub modelarskimi np: vallejo. Nanosząc farbę różnymi metodami np: suchego pędzla można osiągnąć bardzo fajne efekty.


Ciężko będzie doścignąć mistrza zieleni :D :D :D .
Dzięki za miłe słowa, ale do bycia mistrzem to jeszcze mi brakuje wysiania jednego hektara trawy elektrostatycznej i posadzenia drugiego hektara drzewek.
Pozdrawiam
Kempol

-.- --- -.-. .... .- -- / -.-. .. ..-.. / .- -. .. ..-

"Ci którzy chcą szukają sposobu, ci którzy nie chcą szukają powodu"
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Góry i skały. Tworzenie terenu - Warsaw Raceway

Post autor: Petrus »

Bardzo dziękuję za miłe słowa 8-) .

Zieleń jeszcze się pojawi, tylko tutaj też będę eksperymentował. Towar zamówiony, jak przyjdzie to dam znać.

Packę na muchy też zamówiłem ;) .
Jakieś rady przed trawowaniem?

Co to jest ta metoda suchego pędzla?
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
Awatar użytkownika
kempol
Fast&Furious
Fast&Furious
Posty: 423
Rejestracja: 11 kwie 2015, 23:55
Lokalizacja: Warszawa/Tarnowskie Góry

Re: Góry i skały. Tworzenie terenu - Warsaw Raceway

Post autor: kempol »

Petrus pisze:Co to jest ta metoda suchego pędzla?
Maczasz końcówkę suchego pędzla w farbie i dokładnie go wycierasz lub wymalowuję gdziekolwiek, potem takim "suchym pędzlem" malujesz. Resztki farby pokryją tylko ostre krawędzie malowanego przedmiotu, które zostaną rozjaśnione i wyeksponowane.
Możesz tą metodę wypróbować na Twoich skałkach, polecam białą lub jasno szarą farbę.

Co do zielni to klej wikol ja używam patex wymieszany z zieloną farbą. Ostatnio wzbogaciłem swój warsztat o metodę dosiewania trawy na lakier w sprayu. Psikasz miejsce gdzie chcesz dosiać trawę lub kwiatki sprayem i elektro sadzarką dosiewasz co chcesz.

Czekam na trawkę.

No i w końcu trzeba u Ciebie wyścig zrobić.
Pozdrawiam
Kempol

-.- --- -.-. .... .- -- / -.-. .. ..-.. / .- -. .. ..-

"Ci którzy chcą szukają sposobu, ci którzy nie chcą szukają powodu"
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Góry i skały. Tworzenie terenu - Warsaw Raceway

Post autor: Petrus »

kempol pisze:
Petrus pisze:Co to jest ta metoda suchego pędzla?
Maczasz końcówkę suchego pędzla w farbie i dokładnie go wycierasz lub wymalowuję gdziekolwiek, potem takim "suchym pędzlem" malujesz. Resztki farby pokryją tylko ostre krawędzie malowanego przedmiotu, które zostaną rozjaśnione i wyeksponowane.
Możesz tą metodę wypróbować na Twoich skałkach, polecam białą lub jasno szarą farbę.

Co do zielni to klej wikol ja używam patex wymieszany z zieloną farbą. Ostatnio wzbogaciłem swój warsztat o metodę dosiewania trawy na lakier w sprayu. Psikasz miejsce gdzie chcesz dosiać trawę lub kwiatki sprayem i elektro sadzarką dosiewasz co chcesz.

Czekam na trawkę.

No i w końcu trzeba u Ciebie wyścig zrobić.
Dzieki za info. Spróbowałem i coś jednak nie wyszło :( . Jakoś mi się za bardzo pomalowało na biało.

Wyścig jak najbardziej trzeba zrobić. Czekamy lada moment na syncia i po okresie rekonwalescencji :shock: koniecznie!
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
Awatar użytkownika
kempol
Fast&Furious
Fast&Furious
Posty: 423
Rejestracja: 11 kwie 2015, 23:55
Lokalizacja: Warszawa/Tarnowskie Góry

Re: Góry i skały. Tworzenie terenu - Warsaw Raceway

Post autor: kempol »

Petrus pisze:Dzieki za info. Spróbowałem i coś jednak nie wyszło :( . Jakoś mi się za bardzo pomalowało na biało.
Pewnie miałeś jeszcze za mokry pędzel. Możesz dać fotkę tego co wyszło?
Pozdrawiam
Kempol

-.- --- -.-. .... .- -- / -.-. .. ..-.. / .- -. .. ..-

"Ci którzy chcą szukają sposobu, ci którzy nie chcą szukają powodu"
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Góry i skały. Tworzenie terenu - Warsaw Raceway

Post autor: Petrus »

kempol pisze:
Petrus pisze:Dzieki za info. Spróbowałem i coś jednak nie wyszło :( . Jakoś mi się za bardzo pomalowało na biało.
Pewnie miałeś jeszcze za mokry pędzel. Możesz dać fotkę tego co wyszło?
Możliwe. Zdjęć niestety nie mam bo już zamalowałem.
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Góry i skały. Tworzenie terenu - Warsaw Raceway

Post autor: Petrus »

Kolejne rzeczy kupione. Niestety nie doszła dosiewarka i nie będzie jak eksperymentować z trawą :cry: .
DSC02722.JPG
Ale powstaje już góra naprzeciwko. Może być większa bo jest po zewnętrznej toru i nie będzie nic zasłaniać.
DSC02707.JPG
DSC02708.JPG
DSC02709.JPG
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Góry i skały. Tworzenie terenu - Warsaw Raceway

Post autor: Petrus »

No i zbudowałem elektrosadzarkę. Super sprawa i nie jest to takie trudne. Obsadziłem zakręt górny lewy drzewkami i krzaczkami. Myślę, że mogę go uznać za zakończony. Teraz jeszcze góra naprzeciwko i górna lewa strona toru będzie zagospodarowana.

Kilka ujęć z Corvettą 1:24:
DSC02779.JPG
DSC02773.JPG
DSC02774.JPG
DSC02775.JPG
DSC02776.JPG
DSC02777.JPG
DSC02778.JPG
DSC02784.JPG
DSC02785.JPG
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
Jarek SWJ
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 31
Rejestracja: 01 paź 2015, 02:08

Re: Góry i skały. Tworzenie terenu - Warsaw Raceway

Post autor: Jarek SWJ »

:-) najlepsze są te bandy z kabla elektrycznego :-) - WYPAS !!! Pozazdrościć makiety i zapału !!!



Kiedyś jak robiłem z córka makietę grodu Gniezno to przypadkiem kupiłem w Castoramie piankę w spraju ale z końcówka "rozpryskującą" . Rurka wylotowa była zakończona korkiem z małymi 6 otworkami i ładnie sprajowało równomiernego "baranka".
Potem zasypane trocinami i malowane różnymi kolorami. Niestety zdjęcie nie oddaje efektu. Najciekawsze wyszły malowania farbą "miedź w spraju". Błękitny kolor to oczywiście woda - farba samochodowa błękitny metalic OPEL.

Butle z pianka widać po lewej stronie. Wynalazłem ja w dziale budowlanym obok styropianów. Może komuś przyda się to info...
Awatar użytkownika
DeathThorn
Fast&Furious
Fast&Furious
Posty: 506
Rejestracja: 29 lis 2016, 14:36
Lokalizacja: Osieki Lęborskie
Kontakt:

Re: Góry i skały. Tworzenie terenu - Warsaw Raceway

Post autor: DeathThorn »

Petarda Ci to wyszło

ja jestem modelarzem także też robie takie tam różne rzeczy, gorki dlubie za zwyczaj w styrodurze
ale tutaj naprawde szacun i najwyzsza klasa wykonania , jeszcze raz powiem

PETARDA !!!! az slinka mi cieknie na sama mysl o sciganiu sie na czyms takim :)
Awatar użytkownika
kempol
Fast&Furious
Fast&Furious
Posty: 423
Rejestracja: 11 kwie 2015, 23:55
Lokalizacja: Warszawa/Tarnowskie Góry

Re: Góry i skały. Tworzenie terenu - Warsaw Raceway

Post autor: kempol »

DeathThorn pisze:Petarda Ci to wyszło
Nic dodać, nic ująć. Super sprawa, pięknie to wygląda fajny pomysł z strzałkami na barierkach. Gratulacje wykonania i pomysłu.

DeathThorn pisze:ja jestem modelarzem także też robie takie tam różne rzeczy,
Wiem, widziałem twoje prace, bardzo ładne w szczególności figurki, ja jestem początkującym, bardzo początkujący...teraz zacząłem grzebać trochę w H0.
Nawęglanie lokomotyw:



Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Kempol

-.- --- -.-. .... .- -- / -.-. .. ..-.. / .- -. .. ..-

"Ci którzy chcą szukają sposobu, ci którzy nie chcą szukają powodu"
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Góry i skały. Tworzenie terenu - Warsaw Raceway

Post autor: Petrus »

No piękne to! :D

Skomplikowane takie malowanie jest? Wygląda super.

@Thorn: Gdzie te twoje prace można pooglądać?
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
ODPOWIEDZ