Witaj na forum torysamochodowe.pl!

Forum zostało zaktualizowane do najnowszej wersji oraz wprowadziłem kilka mechanizmów ochrony forum przed spamem.
Mam nadzieję, że teraz będziesz mógł używać forum w sposób prosty i bezproblemowy.

Bardzo proszę o ewentualne błędy i uwagi.

Zapraszam do subskrybcji kanału na YouTube
SLOT CAR HOBBY LINK DO KANAŁU.

Budowa płyty pod makietę toru - Carrera Digital 132

Wszystko o kształtowaniu terenu, figurkach i makietach. Czas na coś poważnego :-).
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Budowa płyty pod makietę toru - Carrera Digital 132

Post autor: Petrus »

W końcu przyszedł ten czas i postanowiłem przejść z "podłogi" na tzw. "stół".
Poniżej w kilku krokach przedstawie budowę takiego stołu.

1. Bardzo dobrze należy przemyśleć miejsce jakie mamy do dyspozycji. Tego nie będzie już można zmienić w przyszłości :cry: .
2. Jako płytę można wybrać płytę wiórową lub paździerzową. Ja wybrałem paździerzową o grubości 18mm. Cieńsza też może być ale przy mniejszym rozmiarze pojedynczego stołu.

Obrazek

3. Postanowiłem całą powierzchnię podzielić na 6 części. Da to w przyszłości możliwość ustawiania płyty w różnych konfiguracjach. Zaplanowałem dostęp do makiety ze wszystkich stron. Często niestety nie jest to możliwe, więc wówczas można jedną część płyty przymocować do ściany. Nie ma wtedy możliwości przestawiana makiety.

4. Każdy z pojedynczych stołów ma własny stelaż wzmacniający. Na około płyty i jedna deseczka w poprzek.
Obrazek
Do przykręcenia deseczek użyłem metalowych kątowników dostępnych w każdym markecie.
Obrazek

5. Jako nogi użyłem belkę drewnianą również dostępną w każdym markecie. Nogi zostały przycięte na wysokość około 62 cm (razem z płytą). Można stosować gotowe nogi (np. z IKEA) ale są one znacznie droższe niż rozwiązanie z belką.

Obrazek

Niestety wkręty wkręcane na bokach deseczek, powodują ich rozszczepianie. Można tego uniknąć poprzez wcześniejsze nawiercenie otworów w miejscu gdzie chcemy umieścić wkręt. Otwór musi być mniejszy niż średnica wkrętu.

6. Całość 4 stołów zestawiłem w jeden i skręciłem tanimi ściskami.

Obrazek

7. Dostawiłem jeszcze dwa pozostałe stoły z poprzedniej makiety. Są one wykonane w trochę inny sposób i z płyty wiórowej. Polecam jednak moje nowsze rozwiązanie. Jest bardziej solidne (pozwala bez obaw wejść na płytę, co bardzo się przydaje przy rozkładaniu toru).

Obrazek

Obrazek

8. Teraz czas na wykładzinę. Kupiłem najtańszą wykładzinę zieloną. Wcale nie jest ona tak łatwo do kupienia. Zdecydowałem się na przyklejenie wykładziny do płyty. Wcześniej używałem taśmy dwustronnie klejącej, ale jest to bardzo pracochłonne. Taśma dwustronna jest bardzo dobrym rozwiązaniem przy mniejszych płytach.

Obrazek

Przyciąłem wykładziny do "prawie" właściwego rozmiaru i przykleiłem do płyty. Finalne docięcie wykonałem po wyschnięciu kleju. Dzięki temu wykładzina idealnie pokrywa płytę.

Obrazek

Niektóre miejsca przycisnąłem do wyschnięcia zaciskami. Schnięcie około 2 dni.

Obrazek


!!!!!! ------- GOTOWE ------- !!!!!!! :D
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
capricorn1977
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 25
Rejestracja: 09 mar 2015, 22:40

Re: Budowa płyty pod makietę toru - Carrera Digital 132

Post autor: capricorn1977 »

Hej
a jaką wielkość płyty wziąłeś?

niedługo się zabieram do makiety...

Pozdro
Rafał <capricorn1977>
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Budowa płyty pod makietę toru - Carrera Digital 132

Post autor: Petrus »

capricorn1977 pisze:Hej
a jaką wielkość płyty wziąłeś?

niedługo się zabieram do makiety...

Pozdro
Witaj,

Gratuluję decyzji, fajnie. Informuj na forum o postępach.
Nie pamiętam już wielkości płyty, ale była to standardowa płyta z marketu. Mogę zmierzyć jak dojadę do domu.
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
capricorn1977
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 25
Rejestracja: 09 mar 2015, 22:40

Re: Budowa płyty pod makietę toru - Carrera Digital 132

Post autor: capricorn1977 »

hej
nie no spokojnie tylko u siebie przed wniesieniem bede musiał ją pociąc bo 2x2 nie wniosę :)

jak juz zaczne to powstawiam jakies foty oczywiście

ale taka jak u was artystycznie nie będzie :) może trawa

Pozdro
Rafał <capricorn1977>
ODPOWIEDZ