Witaj na forum torysamochodowe.pl!

Forum zostało zaktualizowane do najnowszej wersji oraz wprowadziłem kilka mechanizmów ochrony forum przed spamem.
Mam nadzieję, że teraz będziesz mógł używać forum w sposób prosty i bezproblemowy.

Bardzo proszę o ewentualne błędy i uwagi.

Zapraszam do subskrybcji kanału na YouTube
SLOT CAR HOBBY LINK DO KANAŁU.

Dodatkowe przewody prądowe - Carrera Digital 132/124

Wszystkie tematy związane z prądem, elektroniką, zasilaniem itp.
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Dodatkowe przewody prądowe - Carrera Digital 132/124

Post autor: Petrus »

Witam,

na ogół z wielkim zapałem każdy z nas przystępuje do rozbudowy swojego toru. Na aukcjach skupujemy dodatkowe szyny, zakręty i proste. Na ogół w zestawie startowym jest około 7-12 m toru, ale przez rozbudowy, łatwo dojść do 25- 40 m. Oczywiście przy Carrera Go tor będzie stosunkowo krótszy, ale tego systemu torów problem zasilania w energię również dotyczy.

Jak już zbudujemy taki wymarzony tor samochodowy, stawiamy samochodziki, chcemy się ścigać i..... słabiutko. Dlaczego? Co się stało? Czy coś popsułem? Dlaczego te samochody tak wolno jeżdżą?

Przyczyną wszystkiego jest słaby dopływ prądu do wszystkich miejsc toru.
Tor zasilany jest w jednym miejscu, przy Control Unit. Z tego też miejsca musi przejść przez wszystkie łączenia szyn (stanowi to dodatkowy opór dla prądu) do najdalszych części trasy.
Aby zapewnić do bry przepływ prądu musimy zaopatrzyć tor w dodatkowe dojścia prądu bezpośrednio z Control Unit. W tym celu łączymy przewodem tor przy Control Unit z torem oddalonym o około 4-5 sekcji toru. Można również przyjąć, że dodatkowe wejście prądowe robimy nie rzadziej niż dwa metry. Szczególnie jest to ważne przy zwrotnicach, które dodatkowo pobierają prąd przy przełączaniu i odczycie danych do dekodera. Czyli na tor 40 metrowy może nam wyjść całkiem sporo takich dodatkowych wejść prądowych.

Jak to umieścić w szynie?
Obrazek

Przewody umieścimy po drugiej stronie szyny. Są tam takie miejsca, gdzie możemy włożyć przewód. Można zdecydować gdzie będzie lepiej. Na początku czy w połowie szyny. Trzeba pamiętać, że jeśli nasz tor jest na makiecie, to taka szyna może się trochę podnieść i trzeba dobrze wymierzyć gdzie zrobimy otwór w płycie na poprowadzenie przewodu. Jeśli mamy tor na ziemi to można poprowadzić przewód wzdłuż toru lub przy nim doklejając go taśmą.

Obrazek

Możemy użyć przewodu głośnikowego około 2,5 mm lub trochę cieńszy. Oczywiście ten grubszy jest lepszy, ponieważ przewodzi lepiej prąd. Niestety jest on również mniej elastyczny, więc trudniej się go układa.

Obrazek
Przewód odizolowujemy na około 5 cm. Jełśi jest cieńszy niż 2,5mm to na około 10 cm i zginamy go w połowie.

Obrazek

Tak odizolowany przewód wciskamy w otwór w szynie. Możemy trochę zeszlifować końcówki otworów aby przewód się lepiej ułożył w szynie.

Obrazek

Tak robimy dla każdego toru. W przypadku torów digital nie jest to takie istotne aby każdy tor jazdy miał swoje własne zasilanie, ale kto wie może zechcemy również pojeździć w trybie analogowym i wówczas każdy tor jazdy musi mieć swoje własne zasilanie.

Obrazek

Możemy zakleić wszystko taśmą tak aby nie ocierały nam kable o podłoże.

Obrazek

Teraz podłączamy to pod przewód wyprowadzony z Control Unit i ... JUŻ :D .

UWAGA!
Należy bardzo uważać aby nie zmienić polaryzacji przewodów wychodzących z Control Unit i podłączanych do szyny. Każda szyna ma dwa tory jazdy. Każdy tor jazdy ma dwie listwy zasilające. Na górze i na dole (w jedną włożymy na przykład przewód czerwony, w drugą bez koloru) i tak samo należy "przedłużyć" wejście przewodów do zasilanej szyny. Na tym samym torze jazdy do tej samej listwy zasilającej!!! Jeśli po podłączeniu i próbie jazdy samochodzikami Control Unit zaczyna wam piszczeć i migać to prawdopodobnie znaczy, że zmieniliście polaryzację tych przewodów. Bez paniki! Należy to tylko zmienić i będzie działało.
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
Awatar użytkownika
GOPiotrGO
Ścigant
Ścigant
Posty: 139
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:09

Re: Dodatkowe przewody prądowe - Carrera Digital 132/124

Post autor: GOPiotrGO »

Super opis. dziekuje

Jak podłączyć sie do Control Unit? Czy coś trzeba rozkręcać i można wtedy stracić gwarancje?
Awatar użytkownika
Slotman
Starter
Starter
Posty: 16
Rejestracja: 08 sty 2014, 00:08

Re: Dodatkowe przewody prądowe - Carrera Digital 132/124

Post autor: Slotman »

Czy do Carrera Go też to trzeba robić? Może dasz wskazówki jak?
Trzymajcie się mocno kierownicy !!!

SLOTMAN
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Dodatkowe przewody prądowe - Carrera Digital 132/124

Post autor: Petrus »

GOPiotrGO pisze:Super opis. dziekuje

Jak podłączyć sie do Control Unit? Czy coś trzeba rozkręcać i można wtedy stracić gwarancje?
Nie trzeba rozkręcać Control Unit (wówczas rzeczywiście byłaby utrata gwarancji). Można się "podpiąć" do szyn tuż za Control Unit. Podpinamy się tak samo jak opisałem powyżej. Przewody możan (w przypadku makiety) poprowadzić przez płytę.

W przypadku gdy mamy wiele takich punktów z dodatkowymi przewodami, warto zastosować coś na kształt rozdzielni. Do tego celu można użyć listwy prądowe dostępne w każdy supermarkecie budowlanym.

Poniżej zamieściłem zdjęcia.
Załączniki
Wyjście przewodów pod Control Unit przez płytę
Wyjście przewodów pod Control Unit przez płytę
Złączka prądowa z supermarketu budowlanego
Złączka prądowa z supermarketu budowlanego
Podłączenie przewodów "rozdzielnia"
Podłączenie przewodów "rozdzielnia"
DSC01826.JPG
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Dodatkowe przewody prądowe - Carrera Digital 132/124

Post autor: Petrus »

Slotman pisze:Czy do Carrera Go też to trzeba robić? Może dasz wskazówki jak?

Nie próbowałem tego robić, ale myślę że zasada działania przy Carrera Go jest taka sama jak przy Carrera Digital. Samochodziki zużywają trochę mniej prądu więc pewnie można umieszczać przewody rzadziej np. co 10 części. Jestem pewny, że przy długich torach poprawi to znacznie sposób jazdy samochodem.
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
kamieniu
Starter
Starter
Posty: 8
Rejestracja: 13 paź 2014, 20:58

Re: Dodatkowe przewody prądowe - Carrera Digital 132/124

Post autor: kamieniu »

bajpasy w niemieckim wykonaniu:
http://www.youtube.com/watch?v=2eI3lOpp5Kc
Awatar użytkownika
Szybki
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 43
Rejestracja: 22 gru 2013, 11:58

Re: Dodatkowe przewody prądowe - Carrera Digital 132/124

Post autor: Szybki »

kamieniu pisze:bajpasy w niemieckim wykonaniu:
http://www.youtube.com/watch?v=2eI3lOpp5Kc

A jak kamieniu z twoim zasilaniem na torze? Czy przy takiej długości obchodzisz się bez dodatkowych bajpasów? Czy masz na to jakiś inny sposób?
Szybko, Szybciej, ...... Szybki

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jakub84
Starter
Starter
Posty: 10
Rejestracja: 19 sty 2015, 18:14

Re: Dodatkowe przewody prądowe - Carrera Digital 132/124

Post autor: jakub84 »

Czy same poprowadzenie przewodów bez przeróbki CU na oryginalnym zasilaczu wystarczy na 6 samochodzików? Czy może lepiej przerobić CU i wymienić zasilacz na mocniejszy? Wtedy również będzie trzeba poprowadzić przewody, czy nie będzie już to konieczne?
martinez76
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 28
Rejestracja: 03 gru 2015, 08:05

Re: Dodatkowe przewody prądowe - Carrera Digital 132/124

Post autor: martinez76 »

a można podłączyć dwa zasilacze ? tzn dwa CU ?
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Dodatkowe przewody prądowe - Carrera Digital 132/124

Post autor: Petrus »

jakub84 pisze:Czy same poprowadzenie przewodów bez przeróbki CU na oryginalnym zasilaczu wystarczy na 6 samochodzików? Czy może lepiej przerobić CU i wymienić zasilacz na mocniejszy? Wtedy również będzie trzeba poprowadzić przewody, czy nie będzie już to konieczne?
Samo poprowadzenie przewodów bardzo pomoże. Na pewno będzie to zauważalne. Jeśli jest to Carrera Digital 132 to dla 6 samochodów będzie to już duża poprawa. Jeśli nie wystarczy, wtedy można dokupić zasilacz.
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
Awatar użytkownika
Petrus
Administrator
Administrator
Posty: 932
Rejestracja: 18 gru 2013, 11:01

Re: Dodatkowe przewody prądowe - Carrera Digital 132/124

Post autor: Petrus »

martinez76 pisze:a można podłączyć dwa zasilacze ? tzn dwa CU ?
Niestety nie można, ponieważ źródło sygnałów cyfrowych musi być jedno.
Pozdaaaaaawiam :-)
Petrus
----------------------------------------
"Wcale nie trzeba być szybkim, aby być pierwszym"
capricorn1977
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 25
Rejestracja: 09 mar 2015, 22:40

Re: Dodatkowe przewody prądowe - Carrera Digital 132/124

Post autor: capricorn1977 »

Hej
to i ja mam pytanie co do dodatkowego zasilania
jeżeli tor potrzebuje np 2 bypassów to jak zalecacie je poprowadzic ma 2 kawałki połaczne kablami sztuk dwie I powidzmy Mają symbol B a control unit A


i wersja pierwsza: przedłużać napięcie od kolejnego bypassa czyli schematowo <chyba ze narysuje i wstawie fote> A-->B-->B

czy

2 bypassy od/obok control unit B<--A-->B

moje wyształcenie daleko odbiega od elektrycznego, a może i nie.....

Pozdro
Rav "niech prąd będzie z Wami " :)
Rafał <capricorn1977>
mrobaszki
Mistrz kierownicy
Mistrz kierownicy
Posty: 395
Rejestracja: 11 kwie 2015, 22:25
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Dodatkowe przewody prądowe - Carrera Digital 132/124

Post autor: mrobaszki »

Hej, nie jestem super znawcą tematu, ale ja u siebie poprowadziłem kable z CU, jeden przed, drugi za, tzn z prostej za i przed.
Nie podłączałem bezpośrednio pod CU.
MRO
capricorn1977
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 25
Rejestracja: 09 mar 2015, 22:40

Re: Dodatkowe przewody prądowe - Carrera Digital 132/124

Post autor: capricorn1977 »

no dokładnie ja mam tak samo 2 tory z do datkowymi kablami połączone z nastepnymi dwoma
czyli wersja 2 ga B<--A--> B
CU jest jeszcze całe
ale chyba grubość kabl musze zmienic bo to mam w spadku a kabel jest fajny 4 zylowy kolorowy ale cieniutki

pozdro
Rafał <capricorn1977>
2byszek
Użytkownik szos
Użytkownik szos
Posty: 38
Rejestracja: 29 sty 2017, 12:30

Re: Dodatkowe przewody prądowe - Carrera Digital 132/124

Post autor: 2byszek »

Czy mogę zamiast bajpasów podpiąć co jakiś czas dodatkowy zasilacz ?

W zasilaczu ucinam wtyczkę do CU i te przewody wpinam od spodu w szyny. Zadziała ?
ODPOWIEDZ